kamilze
Użytkownik
Dołączył: 26 Lip 2008
Posty: 30
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/10 Skąd: Tychy Płeć: Mężczyzna
|
|
Darmowy antywirus i Firewall |
|
Program antywirusowy - program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie, usuwanie i zabezpieczanie systemu przed wirusami komputerowymi, a często także naprawianie w miarę możliwości uszkodzeń wywołanych infekcją wirusową. Współcześnie najczęściej jest to pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami.
Programy antywirusowe często są wyposażone w dwa niezależnie pracujące moduły (uwaga: różni producenci stosują różne nazewnictwo):
skaner - bada pliki na żądanie lub co jakiś czas; służy do przeszukiwania zawartości dysku
monitor - bada pliki ciągle w sposób automatyczny; służy do kontroli bieżących operacji komputera
Darmowe antywirusy:
1.Avira AntiVir Personal - Free Antivirus 8.1.0.326
Cieszący się sporą popularnością, bezpłatny (do zastosowań domowych) program antywirusowy. Avira AntiVir Personal - Free Antivirus (wcześniej znany jako AntiVir PersonalEdition Classic) charakteryzuje się przede wszystkim dużą ilością sygnatur wirusów i wykorzystywanie niewielkich zasobów systemowych. Silnik program pozwala na ochronę i usuwanie robaków, wirusów, koni trojańskich, rootkitów i innych zagrożeń w tym również phishingu. Wersja Free nie posiada możliwości skanowania poczty przychodzącej/wychodzącej, ale po aktywacji opcji skanowania plików podczas odczytu i zapisu informacje w skrzynce pocztowej i tak są sprawdzane.
2.AVG Anti-Virus Free Edition 8.0
Darmowy program antywirusowy wyprodukowany w Czechach. Wyposażony jest w skaner rezydentny sprawdzający każdy otwierany plik, działający z Outlookiem i Outlook Express'em moduł skanujący pocztę e-mail oraz skaner główny. Program ma przyjazny i prosty interfejs, wiele opcji, w tym m.in. okresowe skanowanie całego dysku, automatyczne uaktualnianie baz wirusów. Sam skaner, dzięki analizie heurystycznej, jest dość skuteczny w wyszukiwaniu i unieszkodliwianiu również jeszcze nieznanych wirusów. Od wersji 7.5 oferuje udoskonalony silnik zapewniający pełną kompatybilność z najnowszym systemem operacyjnym Windows Vista przy poprawionej wydajności skanowania i obsłudze nowych funkcji, takich jak: skanowanie strumieni NTFS, mniejszych plikach aktualizacyjnych i poprawionym interfejsie użytkownika.
3.avast! 4.8.1229 Home Edition P
Bezpłatny, przeznaczony wyłącznie do użytku domowego program antywirusowy pozwalający na pełną ochronę komputera przed szkodliwym oprogramowaniem. Avast w wersji Home monitoruje wszystkie procesy i otwarte dokumenty, a dzięki specjalnym modułom, które można konfigurować niezależnie, kontroluje między innymi pocztę, pliki systemowe, programy P2P (peer-to-peer), komunikatory internetowe czy protokoły pocztowe SMTP/POP3/IMAP4/NNTP. Aplikacja oferuje również sprawdzanie dysku podczas pracy wygaszacza ekranu oraz automatyczne aktualizacje bazy wirusów.
Uwaga:Po zainstalowaniu programu należy poprzez stronę www dokonać jego bezpłatnej rejestracji w przeciwnym wypadku pozostanie korzystać z 60 dniowego dema.
4.BitDefender 10.247 Free Edition
Łatwy w obsłudze i skuteczny program antywirusowy o niskich wymaganiach sprzętowych. Aplikacja w wersji darmowej oferuje jedynie moduł automatycznej aktualizacji bazy definicji wirusów i funkcję skanowania wskazanych folderów, plików na dysku komputera. BitDefender pozwala także na przechowywanie podejrzanych/zainfekowanych plików w bezpiecznej "kwarantannie", której zawartość można wysłać do Laboratorium BitDefendera, w celu dokładniejszej analizy. W najnowszej wersji dodano narzędzie odpowiedzialne za wyszukiwanie oraz usuwanie rootkitów i skaner ruchu internetowego.
5.PC Tools AntiVirus 4.0.0.26 Free Edition
PC Tools AntiVirus Free Edition to darmowa wersja w pełni funkcjonalnego programu antywirusowego przeznaczonego do ochrony komputera przed wirusami i innymi zagrożeniami pochodzącymi z Internetu (konie trojańskie, robaki). To, co wyróżnia produkt firmy PC Tools wśród innych tego typu aplikacji, to bardzo małe wykorzystywanie zasobów systemowych. Procesy uruchomione podczas standardowego korzystania z ochrony w czasie rzeczywistym zajmują około 1 MB w pamięci RAM komputera. PC Tools AntiVirus Free Edition oferuje pełną funkcjonalność płatnej edycji programu (ochrona poczty, plików, internetu, automatyczne aktualizacje, ręczne skanowanie plików itp.). Nie posiada on jednak wsparcia technicznego oraz telefonicznego. Wersja komercyjna dodatkowo posiada szybszy transfer przy pobieraniu uaktualnień bazy definicji wirusów.
6.ClamWin Free Antivirus 0.93.1
Jeden z nielicznych, całkowicie bezpłatnych programów antywirusowych, tworzony w oparciu o silnik open source'owego ClamAV. Program jest cały czas na etapie rozwoju i nie obsługuje jeszcze wszystkich funkcji pierwowzoru, stąd jego możliwości w stosunku do komercyjnych odpowiedników są dość ograniczone. Na chwilę obecną ClamWin umożliwia wykrywanie i usuwanie sporej liczby wirusów i komponentów szpiegujących przy pomocy ręcznie uruchamianego skanera, planowanie skanowania z wyprzedzeniem, kwarantannę plików zarażonych, automatyczne pobieranie aktualizacji baz sygnatur wirusów, skanowanie pojedynczych plików z poziomu menu kontekstowego Eksploratora Windows, a także kasowanie zarażonych wiadomości w programie Microsoft Outlook.
Uwaga: Główną wadą programu jest brak ochrony rezydentnej do skanowania bieżąco otwieranych plików, nie najlepsza wykrywalność wirusów oraz ubogi interfejs.
Łączenie się z internetem bez zapory ogniowej przypomina pozostawienie samochodu z kluczykami w stacyjce i udanie się na zakupy - pisze obrazowo na swojej stronie Microsoft. Jest w tym trochę przesady. Ale mimo tego warto korzystać z firewalla. Które darmowe programy są najlepsze?
1.ZoneAlarm Free Firewall
Najpopularniejsza darmowa zapora, wypuszczona po raz pierwszy w 2000 roku przez firmę ZoneLabs , przejętą trzy lata później przez izraelską korporację Check Point. Posiada wbudowany mechanizm filtrowania portów, który blokuje ataki z zewnątrz. Jest całkowicie "programocentryczna" - użytkownik może edytować listę aplikacji mających prawo łączyć się z internetem lub działać jako serwer (takich uprawnień potrzebują klienty do wymiany plików czy komunikatory internetowe). Aktualna wersja zapory oznaczona jest numerem 7.1.
2.Ashampoo FireWall
Produkt niemieckiej firmy Ashampoo , która - prócz zapór ogniowych - posiada w swojej ofercie aplikacje do nagrywania płyt CD/DVD, pakiety biurowe oraz narzędzia diagnostyczne i do obróbki multimediów. Ashampoo FireWall to jedyny darmowy produkt spółki - prosta w obsłudze, nowoczesna ("programocentryczna") zapora. Jej aktualna wersja została oznaczona numerem 1.20.
3.PC Tools Firewall Plus 3.0
Popularny, prosty w obsłudze firewall od działającej już dekadę na rynku IT firmy PC Tools (wcześniej część WinGuides Network). Oprócz zapory spółka oferuje szereg innych produktów - program antywirusowy, narzędzie edycji rejestru, usługi do odzyskiwania plików i ochrony prywatności. Aktualna wersja PC Tools Firewall Plus została oznaczona numerem 3.0.
4.Comodo Firewall Version 3.0
Produkt amerykańskiej firmy Comodo Group, specjalizującej się w dostarczaniu oprogramowania antywirusowego i certyfikacji SSL. Oprócz zapory korporacja oferuje aplikacje zwalczające spyware oraz komunikacyjne (telekonferencje internetowe). Pierwszy Comodo Firewall Pro został wypuszczony w 2006 roku. W testach wypadł słabo. Dopiero od wersji 2.4.18 wyniki znacznie poprawiły się. Aktualną edycję oznaczono numerem 3.0.
5.Sunbelt Personal Firewall
Dawniej znany pod nazwami Kerio Personal Firewall oraz Sunbelt Kerio Personal Firewall. Obecnie firma Kerio nie zajmuje się już jego rozwojem (ma własny produkt o nazwie WinRoute). Program wydaje firma Sunbelt Software z siedzibą na Florydzie. Aktualna wersja została oznaczona numerem 4.5. Produkt nadal nie pracuje pod Vistą - przeznaczony jest wyłącznie dla użytkowników Windows 2000 i XP.
6.Sygate Personal Firewall
Nadal popularny produkt nieistniejącej już obecnie firmy Sygate. Spółka ta została przejęta w sierpniu 2005 roku przez Symantec . Program przestał być rozwijany, niektóre jego funkcje zintegrowano z komercyjnym Norton Personal Firewall . Najnowsza dostępna w sieci wersja oznaczona jest numerem 5.6.
W sieci dostępnych jest wiele darmowych zapór. Powyżej opisano te najpopularniejsze i najłatwiejsze w obsłudze. Spośród sześciu omówionych tylko dwie spełniły wszystkie oczekiwania - ZoneAlarm i Ashampoo. Dobrym produktem okazała się być także zapora PC Tools Firewall Plus - głównie dla tych użytkowników, które potrzebują nadzoru nad działaniem lokalnie zainstalowanych programów. Oferujące podobne funkcje Comodo zawiodło ze względu na słabo przemyślany interfejs oraz problemy z kompatybilnością i zmianą ustawień systemu operacyjnego. Z kolei Sunbelt odstraszył uciążliwą procedurą pozyskiwania darmowej wersji oraz ograniczeniami edycji testowej.
Źródło: Benchmark.pl
//Staraj sie umieszczać wszystko w jednym temacie
Dynia470
Post został pochwalony 1 raz
|
|